Koloseum

Koloseum (dla Włochów Colosseo) to duma Rzymu, rzecz jasna jedna z wielu. Amfiteatr w latach 70 - 82 n.e. wznieśli cesarze z dynastii Flawiuszów. Widownia tej potężnej budowli jest w stanie pomieścić ok. 50 tysięcy ludzi. Ma kształt elipsy, której obwód liczy 524 metry. Mieści 4 galerie komunikacyjne, a pod areną wije się system podziemnych korytarzy. Na czterech z pięciu kondygnacji wewnętrznych zaplanowano i zorganizowano bufety, natryski, szatnie, pomieszczenia dla gladiatorów, a dla zwierząt - klatki. Z zewnątrz widzimy tylko cztery kondygnacje.

Przed wiekami żądni rozrywki rzymianie mogli wejść do Colosseo lub je opuścić jednym z aż osiemdziesięciu wejść (do dzisiaj zachowały się oznaczenia wejść od XXII do LIV). Mało kto potrafi to sobie wyobrazić, ale już kilkaset lat temu w czasie deszczu lub uciążliwego upału można było przykryć całą widownię specjalną osłoną, tzw. velarium. A wszystko to, aby wygodniej i przyjemniej korzystać z oferowanych przez cesarza rozrywek. I tak przychodzono tu na walki gladiatorów, polowanie na dzikie zwierzęta, czy naumachie (inscenizowanie morskich bitew). Koloseum ma też swoją niechlubną historię - tutaj mordowano chrześcijan, o czym przypomina stojący wewnątrz teatru krzyż. Zanim w XVIII wieku Colosseo uznano za miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan, służyło za kamieniołom.
Swoją nazwę imponujący amfiteatr zawdzięcza sąsiadującemu ogromnemu posągowi Nerona, którego artysta przedstawił jako Helios.


Previous page: Fontanna di Trevi
Next page: Most Fabrycjusza