Plac Navona

Plac Navona (wł. Piazza Navona) powstał z inicjatywy papieża Innocentego X, który do jego budowy wykorzystał starożytny stadion Domicjana. Stadion ten powstał na Polu Marsowym w 86 r. n.e., a swoje przeznaczenie znalazł w organizowanych na nim wyścigów rydwanów i zawodów atletycznych. Innocenty postarał się, by przy projekcie zabudowy zachowano oryginalne rozmiary stadionu - 54 x 276 metrów. Do dzisiaj przetrwał fragment trybun - można go zobaczyć w piwnicach jednego z budynków w północnej części placu.

W połowie XVII wieku na środku placu zbudowano fontannę Czterech Rzek. Osadzono ją wokół obelisku, który na polecenie papieża sprowadzono aż z Egiptu. Cztery postacie wśród egzotycznych palm i zwierząt to symbol czterech rzek z czterech kontynentów - postać z uniesioną ręką to Rio de la Plata, Dunaj i Europa przybrały postać jeźdźca dosiadającego konia, Nilowi osłonięto głowę, a Azja to Ganges. Kilkanaście lat później na miejscu XIV-wiecznej kaplicy wybudowano kościół św. Agnieszki in Agone.

Na Placu Navona powstały jeszcze dwie fontanny - del Moro i Neptuna. Pierwszą, na południu placu, zaprojektował Bernini, a jego Maura w XIX wieku udekorowano delfinami i innymi morskimi stworami. Druga zaś, na północy, to pomysł Giacomo della Porta, a tytułowego Neptuna dodano doń w XIX wieku - 100 lat po zakończeniu jej budowy.


Previous page: Panteon
Next page: Rostra